Dopasowanie zabawek do wieku

Zabawki dla dzieci produkowane są z różnym zamysłem samych projektantów.

Część nie ma „wyższego” celu są to różnego rodzaju „pluszaki” poza tymi zabawkami jest wiele innych, które skierowane są do konkretnej płci oraz wieku.

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, uzależnione jest to od producenta, większość dzieli je: od zera do trzeciego roku życia, od trzeciego do piątego i tak, co dwa lata.

Dlaczego? Dlatego, że na każdym etapie dziecko cechuje się innym poziomem rozwoju zarówno tego intelektualnego jak i sprawnościowego.

Chodzi o to by dziecko podczas zabawy doświadczało przyjemności, ale jednocześnie uczyło się konstruktywnych umiejętności.

W tym przypadku warto dostosować się do wskazówek producenta, który opisując dany produkt z pewnością przeprowadził różnego rodzaju doświadczenia, od jakiego wieku dziecko prawidłowo używa zabawki wykorzystując jej możliwości.

Jest wielu rodziców, którzy chcą być ambitni nawet w przypadku zabawek, dlatego kupują takie, które wyprzedzają wiek ich dziecka.

Z jednej strony można pomyśleć, że takie podejście jest proaktywne natomiast z drugiej strony należy się zastanowić czy dziecko rozumie zabawkę czy zabawę, którą oferują rodzice i czy jest to faktycznie edukacja.

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że wszelkiego rodzaju opisy i instrukcje obsługi nie są umieszczane bez celu, natomiast nikt nie jest w stanie narzucić rodzicom, co mają kupować swoim dzieciom z pewnością każdy rodzaj zabawy będzie lepszy niż ten na smartfonie czy tablecie.