Zabawki dla dziewczynek i chłopców

Zabawki produkowane są z przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych oraz płci. Oczywiście mowa tutaj o wszystkich zabawkach powyżej kilku miesięcy, kiedy to różnią się w zasadzie tylko kolorami.

Czy z wychowawczego i socjologicznego punktu widzenia istotne jest to, że chłopiec bawi się samochodem a nie lalką i na odwrót? Są różne szkoły i podejścia do tego zagadnienia. Jedni uważają, że od najmłodszych lat dziecko buduje swoją świadomość płci, uczy się tego, co powinno, czego nie i jakie różnice są między jego płcią a przeciwną.

Inni wychodzą z założenia, że dzieci poniżej kilkunastu lat nie posiadają takiej świadomości, więc nie ma większego znaczenia czy bawią się zabawkami dedykowanymi dla ich płci. Nie chodzi o to by widząc chłopca bawiącego się lalką koleżanki wyrywać mu ją z ręki, bo zakrawa to o skrajne podejście, ale o kupowanie dziecku konkretnej zabawki.

To prawda, że od najmłodszych lat dzieci nabywają świadomości a rodziców rola jest taka by ich odpowiednio ukierunkować i rozwijać umiejętności. Zabawki dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat różnią się już zdecydowanie płcią.

Dla płci żeńskiej są to różnego rodzaju lalki, zestawy fryzjerskie i wiele innych natomiast dla chłopców samochody, gry, zestawy strażaków czy policjantów. Producenci zabawek dbają o to by żaden przedział wiekowy nie był „poszkodowany”, jeśli projektują i produkują jakąś zabawkę dla dziewczynek wówczas pojawia się również wersja dla chłopców.

Dzisiaj wybór jest ogromny od rodzajów zabawek po ich przedział cenowy.