Zabawy koedukacyjne

Zabawki i zabawy dla dzieci to bardzo rozległy temat, wybieramy je w zależności od wieku dziecka a nie rzadko również w zależności od płci. Coraz częściej zwracamy uwagę na to by zabawa nie była tylko i wyłącznie przyjemnością, ale przy okazji nauką, która rozwija dziecko.

Z punktu widzenia rodziców ważne jest to, żeby dziecko potrafiło się bawić nie tylko w pojedynkę, ale również w grupie, chodzi o to, żeby nauczyć je pracy w grupie, współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji. Chociaż może nam się wydawać, że takich rzeczy nie trzeba uczyć i są one samoistnie w każdym człowieku nic bardziej mylnego.

Do zabaw w grupie zaliczymy różnego rodzaju gry planszowe, kiedy każdy zawodnik ma do wykonania polecenia zgodnie z instrukcją, ale też puzzle, które będą mobilizowały wszystkich do obserwacji a przede wszystkim wszelkiego rodzaju gry sportowe, zręcznościowe. Dzisiaj, kiedy większość z nas nie ma tyle wolnego czasu ile by chciało, szukamy atrakcji dla dzieci, którymi same się zajmą bez naszej obecności.

Dochodzi do takich sytuacji, że dziecko nie potrafi jeszcze mówić, ale samo odblokowuje smartfona i uruchamia aplikacje. Z jednej strony tłumaczymy się tym, że jesteśmy zmęczeni, zapracowani z drugiej strony, chociaż najczęściej po czasie żałujemy, że nie znaleźliśmy przysłowiowej godziny dla naszego dziecka.

Zabawa z dzieckiem w rzeczywistości może okazać się nie tylko radością dla niego, ale przede chwilą relaksu dla rodzica, który może, chociaż na chwilę zapomnieć o problemach, chociaż bardzo mało ludzi potrafi dla siebie samych odłączyć się od pracy a włączyć naturę dziecka.