Tradycyjne zabawki kontra gry komputerowe

Przemysł zabawkarski bardzo szybko się rozwija, nawet, jeśli na półkach sklepowych spotkamy zabawki sprzed lat to są urozmaicone o efekty specjalne, różnego rodzaju światła, dźwięk czy inne kształty. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było nowością i odkryciem dzisiaj na nikim większego wrażenia nie robi, chyba, że z perspektywy muzealnego przedmiotu. Producenci konkurują a dzięki temu klienci mają większy wybór.

I chociaż są one coraz bardziej kreatywne to coraz więcej dzieci korzysta z rozrywki, którą znajdują w telefonach swoich rodziców lub w komputerach. Nowinki technologiczne sprawiły, że zmieniło się pojęcie rozrywki. Czy dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat są gry komputerowe? Oczywiście, że tak okazuje się, że dzieci w tym wieku mają świetnie opanowane wszystkie urządzenia mobilne i już na tym etapie wieku potrafią być niemalże uzależnieni od gier komputerowych i w rzeczy samej najczęściej nie są to gry edukacyjne.

W tym przypadku upatrywać winowajcy całej sytuacji należy w rodzicach czy opiekunach. Czy producenci powinni w ogóle wydawać gry dla tak małych dzieci? Nie ma pisanych czy niepisanych zasad, od jakiego wieku dzieci powinny grać, poza tymi, na których ukazuje się przemoc wówczas najczęściej widzimy znaczek 18 lub w mniej brutalnych grach, 12 czyli minimalny wiek gracza. Jeśli chodzi o wszystkie inne gry, to nie jest już sprawa wydawcy czy producenta a rodziców, którzy powinni wiedzieć, co ich dziecko robi w wolnym czasie i brać udział w jego kreowaniu.